شنبه، ۰۹ اسد ۱۴۰۰

متن کامل قوانین اساسی افغانستان

تاریخ سه شنبه، ۰۵ حوت ۱۳۹۹
نویسنده سرور دانش
ناشر بنیاد اندیشه
سال نشر 1398
دسته بندی انتشارات تازه‌های نشر
امتیاز دهی
امتیاز 5از 5 - 1 رای
بازدید 234

معرفی کتاب

آنچه در چاپ جدید «متن کامل قوانین اساسی افغانستان» می‌خوانید، در حقیقت چهارمین مجموعه یا چهارمین چاپ تصحیح شده و بازنگری شدة این متن است.  تنها تفاوت این مجموعه با مجموعة قبلی که در سال 1394 توسط انتشارات دانشگاه ابن سینا نشر شده بود، این است که در این مجموعه «طرح قانون اساسی جمهوری فدرالی اسلامی افغانستان» نیز اضافه شده است. این طرح را در سال 1374 نیز هم در مجلة سراج، شمارۀ 3و ،4 بهار و تابستان سال  1374و هم در مجموعة «متن کامل قوانین اساسی افغانستان» از سلسله انتشارات «مرکز فرهنگی نویسندگان افغانستان» چاپ کرده بودم.

متأسفانه در چاپ سال ۱۳۹۴مادۀ ۱۴۱این طرح در هردو متن ذکرشده از چاپ باز مانده بود و دلیل آن عدم دقت کافی در تایپ و تصحیح متن بود و نه دلیلی دیگر. این طرح یک بار دیگر توسط جناب آقای زکریا اصولی نیز در سال 1396 در کابل، به نقل از چاپ ما در سال ۱۳۹۴ نشر شده است. ولی ایشان به نقل از آقای دین‌محمد جاوید ادعا کرده که مادۀ ۱۴۱به دلایلی حذف گردیده است، در حالی که این ماده چنانکه در متن مطالعه می‌کنید، هیچ خصوصیتی نداشته که ما به طور عمدی آن را سانسور و حذف کرده باشیم. باید اضافه کنم که در چاپهای قبلی نیز در نظر داشتم که این طرح (قانون اساسی جمهوری فدرالی اسلامی) را هم ضمیمه کنم، ولی متن اصلی این قانون که در آن سالها رهبر شهید استاد مزاری آن را برایم جهت مطالعه و نظرخواهی و تصحیح فرستاده بود و تنها نسخة موجود همین متن بود، در دسترسم قرار نداشت تا با تصحیح مجدد و افزودن مادۀ ۱۴۱ آن را بازنشر کنم. خوشبختانه متن اصلی در میان کتابها و اسنادم دوباره بازیافت شد و اکنون در مجموعة جدید به عنوان ضمیمه این کتاب در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مطالعة متن این طرح در کنار ده متن دیگر می‌تواند برای علاقه‌مندان حقوق اساسی افغانستان بسیار مفید واقع شود. قابل ذکر است که این طرح در زمان حیات استاد مزاری و به عنوان طرح پیشنهادی حزب وحدت اسلامی تهیه شده بود و نسخة منحصر به فرد آن را استاد شهید از کابل به من، که در ایران بودم و مسئولیت فرهنگی و نشرات حزب وحدت را به عهده داشتم، فرستاده بودند تا آن را مجددا مطالعه کنیم و با جمع‌آوری نظریات و پیشنهادات صاحبنظران دوباره به کابل بفرستیم، ولی با درد و دریغ این فرصت میسر نشد و با شهادت شهید وحدت ملی، استاد عبدالعلی مزاری، این طرح تعقیب نگردید و تنها در سالهای بعد از شهادت رهبر شهید، من آن را به عنوان یک طرحی ویژه که باید در تاریخ ثبت شود، در مجموعه قوانین اساسی و در مجلة سراج نشر کردم.

این اثر تألیف سرور دانش، شامل قوانین و اصول اساسی دولت‌های افغانستان از 1301 تا 1382، به ضمیمه‌ای قانون اساسی جمهوری فدرالی اسلامی افغانستان در 445 صفحه، توسط انتشارات بنیاد اندیشه، در سال 1398 به چاپ رسیده است.

نظرتان را بنویسید:

comment