شنبه، ۰۹ اسد ۱۴۰۰

مسائل هزاره

تاریخ چهارشنبه، ۲۰ حوت ۱۳۹۹
نویسنده حسین نایل
ناشر بنیاد اندیشه
دسته بندی انتشارات تازه‌های نشر
امتیاز دهی
امتیاز 3از 5 - 1 رای
بازدید 303

معرفی کتاب

مرحوم استاد حسین نایل، از نسل قلم به دستان و تحصیل کردۀ بعد از فاجعه و نسل‌کشی ارزگان و هزاره‌جات است. وی برخاسته از جامعه‌ای که در برهه‌ای از زمان به دست تعصب ویرانگر تاریخی به یکباره شاکله و ساختار اجتماعی و خانوادگی خودش را از کف داد؛ از کشته‌ها پشته‌ها شدند و کله‌منارها از خاک سر برکشیدند و زندگان آواره، اسیر دست نابخشودنی جبر تاریخ شدند. یقینا او بیشتر از نسل امروزی زخمهای تازۀ ایل و طایفه‌اش را لمس کرده است و کمر بسته با تمام توان خود از هر وسیله‌ای در معرفی و دفاع از مردم مظلوم کشور، گذشته‌ها و داشته‌های آنان را با پژوهش در قالب نوشته‌ها و کتابهای ارزشمند معرفی نموده است.

استاد سرور دانش رئیس بنیاد اندیشه، مجموعه دست نوشته‌های استاد حسین نایل را بعد از فوت ایشان به دست آورده بود. برای جلوگیری از تلف‌شدن این مجموعه‌ها استاد دانش همواره دغدغة چاپش را در سر داشت. لذا در زمستان 1394 به هدایت استاد دانش، در بنیاد اندیشه، مجموعه دست‌نوشته‌های استاد حسین نایل نمونه‌خوانی شدند.

خوشبختانه در تابستان  1395سه اثر حسین نایل از سوی انتشارات بنیاد اندیشه به چاپ رسیدند که دو عنوانش مثل «ساختارهای طبیعی هزارهجات» و «سرزمین و رجال هزاره» باز نشر بودند و این کتابها قبلا از سوی مرکز فرهنگی نویسندگان در قم به چاپ رسیده بودند؛ اما «جستارها» سومین مجموعه آثار نایل که مجموعه مقالات ایشان را دربرمی‌گیرد، از سوی انتشارات بنیاد اندیشه چاپ شده است و به دست علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار گرفته است. لازم به یادآوری است که سه عنوان کتابی که قبلا چاپ شده‌اند، مجموعه مقالات نگاشته شده توسط خود حسین نایل‌اند؛ اما مجموعه آثاری که اکنون حضور علاقه‌مندان قرار می‌گیرند، مجموعه پژوهش‌هایی‌اند که در طی سالیانی از منابع مختلف گردآوری شده‌اند.

آثار 6 جلدی حاضر از مجموعه تألیفات ایشان در بردارنده‌ای تاریخ، فرهنگ، سیاست، شخصیت‌ها، جغرافیا و اداب و رسوم هزاره‌ها می‌باشند، که از منابع بسی ارزشمند در حوزه مردم‌شناسی در مورد هزاره‌ها به شمار می‌روند.


مسائل هزاره
(مجموعۀ شش جلدی)
مؤلف:‌حسین نایل
انتشارات بنیاد اندیشه،
چاپ اول، بهار ،1397کابل


آدرس تهیه و خرید کتاب و مجلات: کابل، چهارراه پل‌ سرخ، مارکیت ملی، طبقه‌ی پایین، ‌شماره‌ی ۱-۶۰، B؛ انتشارات بنیاد اندیشه

شماره‌های تماس: ۰۷۸۴۹۱۱۱۱۹ – ۰۷۸۶۹۵۶۴۶۳ 

نظرتان را بنویسید:

comment