شنبه، ۰۹ میزان ۱۴۰۱

استاد دانش در پیام عید فطر، خواستار مجازات طالبان، توسط مجامع بین المللی شد

تاریخ چهارشنبه، ۲۲ ثور ۱۴۰۰
نویسنده
دسته بندی رویدادها رویدادهای اجتماعی‌ ـ سیاسی
امتیاز دهی
امتیاز 4.5از 5 - 2 رای
بازدید 376

استاد دانش طی پیامی به مناسبت عید فطر، خواستار مجازات طالبان عوامل قتل عام دانش‌آموزان مکتب سیدالشهدا، توسط مجامع و مراکز قضایی بین المللی شده است. در ادامه متن کامل و جزئیات این پیام را مورد توجه قرار می‌دهیم.

پیام استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت فرارسیدن عید فطر

بسم الله الرحمن الرحیم

فرارسیدن عید سعید فطر را بر همه مسلمانان جهان به خصوص هموطنان عزیز تبریک و تهنیت می گویم و از خداوند بزرگ مسألت دارم که طاعات و عبادات مردم مسلمان افغانستان در این ماه پر فیض و برکت مورد قبول درگاه حضرت حق قرار گرفته باشد و شاهد تحقق صلح پایدار و آرامش دایمی در کشور باشیم.

عید فطر را در حالی سپری می کنیم که متأسفانه روزهای سخت و غم انگیزی را در ماه مبارک رمضان پشت سر گذاشتیم و تعداد زیادی از هموطنان بی گناه ما به خصوص جوانان داوطلب کانکور در لوگر و دختران دانش آموز مکتب سیدالشهدا در غرب کابل در آتشی برخاسته از جهل و تاریک اندیشی سوختند و قلب های ما را مالامال از غم و اندوه ساختند و در حقیقت عید امسال هموطنان را به غم و اندوه مبدل کردند.

جنایت بزرگ قتل عام دختران مکتب سید الشهدا مصداق بارز جنایت ضد بشری و نسل کشی است. مرتکبان این جنایت نه تنها از طرف حکومت افغانستان بلکه از طرف مجامع بین المللی نیز باید مورد شدیدترین مجازات ها قرار بگیرند. من از همه دولت ها و نهادهای بین المللی که در این رابطه با مردم افغانستان اظهار همدردی کرده و مواضع انسانی خود را اعلام داشتند صمیمانه سپاسگزاری می کنم.

آتش بس سه روزه عید بعد از این همه اندوه و مصیبت هرگز برای مردم ما قناعت بخش نیست. مردم افغانستان خواستار آتش بس دایمی و ختم جنگ و خشونت برای همیشه هستند. چهل و سه سال جنگ و خشونت های تحمیلی توسط بیگانگان و ایادی آن ها مجال یک زندگی عزتمندانه و با آرامش را از مردم افغانستان سلب کرده است. فقر و ناداری ناشی از جنگ و مصیبت های پی در پی مردم افغانستان را بیش از هر زمان دیگر تحت فشار قرار داده و آرامش روحی و روانی را از همگان ربوده است. بنابراین انتظار مردم افغانستان پس از تصمیم جامعه جهانی مبنی بر خروج کامل از افغانستان این است که یک آتش بس دایمی برقرار گردد و مطالبات از طریق گفتگو و روند صلح مطرح گردد.

اکنون روند صلح افغانستان به مرحله حساسی رسیده است و روزنه هایی از پیشرفت هنوز در ین روند باقی مانده است. به همین خاطر توقع ما از همه کسانی که بر روی مردم افغانستان اسلحه کشیده اند و اکنون هیچ کسی جز مردم در برابر آنان قرار ندارد، این است که دست از کشتار و خشونت مردم بی گناه بردارند و به راه حل سیاسی و به یک زندگی مسالمت آمیز و برادروار در کنار مردم افغانستان تن دهند. بدون شک هیچ دلیلی برای ادامه جنگ در برابر مردم افغانستان باقی نمانده و همه علمای جهان اسلام جنگ طالبان علیه دولت و مردم را حرام و نامشروع اعلان کردند و در این حالت دشمن خواندن مردم و سپس قتل عام آن ها چیزی جز ننگ و نفرین ابدی برای عاملان آن نصیب شان نمی سازد. 

طالبان اگرچه در روزهای عید آتش بس اعلان کرده اند ولی متأسفانه پیام عیدی رهبر این گروه هم چنان حاوی موضوعات ناامیدکننده است. در پیام عیدی وی اصرار بر تداوم جنگ، تمامیت خواهی، نادیده گرفتن حقوق انسانی شهروندان و تأکید بر پیش شرط های غیر عملی و غیر منطقی در مذاکرات صلح موج می زند. جالب است که وی از دولت افغانستان خواسته است که بر جنگ اصرار نورزد و تاکید بر عملی شدن توافقنامه دوحه و آزادی تمام زندانیان این گروه و خارج شدن اسامی رهبران این گروه از لیست سیاه نهادهای بین المللی دارد. رهبر گروه طالبان هنوز نمی داند که توافقنامه دوحه بین این گروه و ایالات متحده بوده است و دولت افغانستان نه در آن دخالتی داشته و نه طرف بوده و نه در برابر آن مکلفیت قانونی دارد. جالب تر این که رهبر گروه طالبان از دولت افغانستان خواسته است که دست از کشتار مردم بی گناه بر دارد. در حالی که هنوز خون جوانان ما در پل علم لوگر و مکتب سیدالشهدای غرب کابل خشک نشده است، این گونه اظهارات به معنای فرار از مسئولیت و اوج بی شرمی را می رساند.

رهبران گروه طالبان باید به واقعیت های امروز آگاه شوند و نسل امروز افغانستان را درک کنند. افغانستان بدون شک افغانستان بیست سال پیش نیست و تغییرات بسیار زیادی در آن رونما گردیده است و دستاوردهای بسیار بزرگ نیز طی بیست سال گذشته حاصل شده است. این دستاوردها و تغییرات نتیجه ده ها سال مبارزه مردم افغانستان است و هرگز مردم بر سر آن ها کوتاه نخواهند آمد. امروز نهادهای امنیتی افغانستان و نیروهایی که در قالب این نهادها تربیت شده اند سرمایه بزرگ مردم افغانستان و نیروهای حافظ قانون و نظام سیاسی و ارزش های دموکراتیک در کشور هستند. این نیروها خود به کسی اجازه نخواهند داد تا افغانستان یک بار دیگر به بهانه های متحجرانه به گذشته برگردد و یک گسست تاریخی دیگر اتفاق بیفتد.

مردم افغانستان علی رغم تحمل رنج و مرارت ناشی از جنگ و خشونت و علی رغم تحمل مشکلات و نابسامانی های ممتد، هم چنان حامی نظام سیاسی و نهادهای اساسی دولت از جمله نیروهای امنیتی خود هستند. مردم افغانستان نیک می دانند که اگر نظام سیاسی و قانون اساسی کنونی به مثابه میثاق ملی به فراموشی سپرده شود باید ده ها سال دیگر برای تحقق یک نظام دموکراتیک و آزادی های مدنی و ارزش های حقوق بشری مبارزه کنند. از همین رو امروز جبهه جمهوریت در برابر گروه های تاریک اندیش و افراطی قرار دارد. امروز باید همه جناح های سیاسی و مردم افغانستان در صف واحد در حمایت از نظام، جمهوریت، قانون اساسی و نیروهای امنیتی بایستند.

در پایان ضمن تبریک مجدد عید سعید فطر و آرزوی قبولی طاعات و عبادات، از آنجا که امسال جنایتکاران با مصیبت و اندوهی که خلق کردند، زمینه هر نوع عید و شادمانی را از مردم سلب ساختند و ما امسال عید نداریم، از مردم مسلمان و متدین خویش نیز می خواهیم امسال به خاطر حرمت نهادن به خون شهدای عزیز حوادث اخیر و همدردی با خانواده های مصیبت دیده برچی و هم به خاطر خطرات بیماری کرونا از تجمعات و دید و بازدیدهای عمومی به مناسبت عید پرهیز کنند.

سرور دانش

معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل - 22 ثور 1400

 

نظرتان را بنویسید:

comment
لعل محمد فیضی
پیشنهاد با جا و ارزشمندی است، باید جنایتکاران تروریست از طریق دادگاه کیفری بین المللی لاهه مورد محاکمه قرارگیردجمعه، ۲۴ ثور ۱۴۰۰