پنجشنبه، ۱۰ قوس ۱۴۰۱

دومین محفل «نقد ماه» به مناسبت دو سالگی فصلنامه «نگاه معاصر»- ۱۳۹۹

تاریخ سه شنبه، ۰۹ جدی ۱۳۹۹
نویسنده
دسته بندی همایش‌ها نشست‌های علمی، فرهنگی و ادبی
امتیاز دهی
امتیاز 0از 5 - 0 رای
بازدید 443
دومین محفل «نقد ماه» به مناسبت دو سالگی فصلنامه «نگاه معاصر»- ۱۳۹۹
فصلنامه نگاه معاصر یکی از مجلات تخصصی بنیاد اندیشه است که در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل منتشر می شود. نخستین شماره نگاه معاصر با فورمت جدید در پاییز ۱۳۹۷ منتشر گردید و از آن زمان که دوسال می‌گذرد این فصلنامه به صورت منظم با مطالب تخصصی ارزشمند در این حوزه منتشر شده و پیشگام مطالعات سیاست خارجی و روابط بین الملل در کشور محسوب می‌شود.
به مناسبت دوسالگی این مجله محفلی نقدی با حضور متخصصین و اندیشمندان کشور به روز پنج شنبه ۹ دلو ۱۳۹۹ از سوی بنیاد اندیشه برگزار گردید که در اینجا گزارش فشرده ای از این نشست ارائه می گردد.
محمدقاسم عرفانی سردبیر فصلنامه و دبیر این نشست در ابتدا به معرفی اجمالی مجله، ضرورت پرداختن به حوزه روابط بین الملل و سیاست خارجی، اهداف مجله و فلسفه نشست پرداخت.
عرفانی گفت که بنیاد اندیشه به عنوان یک مرکز پژوهشی در سال ۱۳۹۴ از سوی استاد دانش معاون دوم ریاست جمهوری تأسیس و در زمینه تولید، نشر، ترویج آگاهی و دانش علمی مورد نیاز جامعه در قالب انتشار کتاب، مجلات تخصصی و برگزاری سمینارهای علمی فعالیت دارد. فصلنامه‌های نگاه معاصر، ادبیات معاصر، اندیشه معاصر، پایدیا و عدالت و امید از جمله مجلاتی است که در مرکز از سوی بنیاد اندیشه منتشر می شود.
به گفته عرفانی پرداختن به مطالعات روابط بین الملل و مخصوصا سیاست خارجی از ان رو در کشور ما اهمیت دارد که علاوه بر درهمتنیگی و وابستگی متقابل جهانی در اثر جهانی شدن، افغانستان از یک طرف کشوری در حالی توسعه و نیازمند تعامل و همکارهای با بازیگران دولتی و غیر دولتی است و از جانب دیگر در خط مقدم مبارزه با تروریسم جهانی قرار دارد. عرفانی تولید متن و تلاش در راستای ارتقای دانش تخصصی حوزه سیاست خارجی، انتقال دانش و جدید ترین تحلیل‌ها از مسایل جهانی، شناسایی فرصت‌ها و چالش های فراراه سیاست خارجی کشور و مساعدت به پالیسی سازی و تصمیم‌گیری موثر در راستای منافع ملی را از اهداف انتشار فصلنامه نگاه معاصر دانست.
وی اشاره کرد که تا کنون هشت شماره از فصلنامه منتشر شده که حاوی ۶۷ عنوان مطلب تخصصی شامل ۵۲ مقاله علمی تولیدی، ۱۳ ترجمه از مقالات و گزارش‌های مهم و ۲ گفت‌وگوی تخصصی می‌شود.
عرفانی هدف از برگزاری این نشست را ارزیابی عالمانه از مجله از ابعاد مختلف محتوایی، روشی و فنی دانسته خواهان شریک‌سازی مشوره و راهنمایی شرکت کنندگان در راستای ارتقا و بهبود مجله گردید.
دکتر محمدقاسم وفایی زاده استاد دانشگاه و رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی از شرکت کنندگان در بحث، نهادهای تصمیم‌گیرنده کشور در عرصه سیاست خارجی را فاقد پشتوانه علمی و پژوهشی دانسته گفت با توجه به این که نهادهای دولتی مثل مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه نتوانسته است که به عنوان پشتوانه علمی و تحقیقاتی دستگاه سیاست خارجی برای شناخت بهتر محیط بین الملل عمل کند، جای بسی خرسندی است که بنیاد اندیشه به این مهم پرداخته و با نشر مجله وزین نگاه معاصر برای فهم جایگاه و اهمیت بازیگران و نهادهای ملی و فرامیلیتی گام ارزشمندی برداشته است. وی ضمن تأکید بر توجه بیشتر به ترجمه در این مجله برای انتقال دانش یاداور گردید که لازم است که این مجله با مراکز علمی و آموزشی تفاهم نامه‌های را به امضا برساند تا این مجله به عنوان مرجع تخصصی متعلق به همه بستری را برای نشر مقالات تمامی پژوهشگران کشور فرهم کرده باشد.
داکتر ذاکر حسین ارشاد استاد دانشگاه و رئیس هیئت موسسان دانشگاه ابن سینا و یکی از شرکت کنندگان در این بحث، با اشاره به اهمیت سیاست خارجی به عنوان مظهر اقتدار ملی یک کشورو رنج مزمن افغانستان از اسارت کلیشه‌ها در سیاست داخلی و خارجی، فصلنامه نگاه معاصر را نقطه درخشان و مایه امید در این زمینه دانست. وی با استناد به علقه رهایی هابرماس و اینکه ادبیات رهایی بخش در گرو نقد قدرت است، این پرسش را مطرح کرد که ادبیات مسلط بر نگاه معاصر چقدر نزدیک به این رویکرد تا بتواند کارکرد رهایی بخشی خود را داشته باشد؟
همچنین داکتر گلاب‌شاه امانی معاون علمی و استاد دانشگاه دنیا، به ایراد سخن پرداخت. دکتر امانی مشی علمی و فرهنگی سرور دانش معاون رئیس جمهور را بخاطر نگاه راهبردی و استراتژیکش به فرهنگ و سیاست تحسین کرد و آن را رویکرد نادر در میان سیاست‌گران کشور دانست. وی با طرح سه پارادایم علمی اثباتی، تفسیری و انتقادی مقالات فصلنامه نگاه معاصر را اغلب در ذیل پاردایم‌های تفسیری و انتقادی طبقه بندی کرده به نکاتی روشی متوقع پرداخت و پیشنهاداتی از قبیل انتشار سافت مقالات در پایگاه‌های انترنتی را مطرح کرد.
در ادامه داکتر محمد موسی جعفری معاون علمی و استاد دانشگاه کاتب با اشاره به تحولات پیش آمده در حوزه مطالعات سیاست خارجی تأکید کرد که نگاه معاصر به عنوان یک جورنال تخصصی از یک ناگزیر از توجه به تمامی رهیافت‌ها ورویکردهای شناخته و مطرح در حوزه روابط بین الملل است و از جانب دیگر نیاز است که آثار تولیدی با هدف کمک به تصمیم‌گیری منتشر شود. وی برقراری تعامل و ارتباط با نهادهای خارجی و بین المللی مطرح در این عرصه را با اهمیت دانسته، پیشنهاد کرد که ضروری است تا بنیاد اندیشه یا نهاد دیگر کتابخانه تخصصی روابط بین الملل و سیاست خارجی را تأسیس کند.
عبد اللطیف روشان موسس دانشگاه باختر و سرپرست پیشین وزارت تحصیلات عالی افغانستان، با اشاره به فقدان شاخص‌های و معیارهای علمی در قسمت تولید و نشر کتاب و مجلات تأکید کرد که خوب است که نگاه معاصر پیشگام این عرصه گردیده معیارهای بین المللی جا افتاده را معرفی و نهادینه سازد. وی نیز بر ضرورت همکاری بنیاد اندیشه و فصلنامه نگاه معاصر با نهادهای تحقیقاتی بین المللی تأکید ورزید.
ارائه کننده بعدی داکتر سردار محمد رحیمی و معین تضمین کیفیت وزارت معارف و استاد دانشگاه بود. آقای رحیمی بر ضرورت تولید اثار علمی در راستای تأثیرگذاری بر پالیسی سازی و تصمیم‌گیری تأکید کرد و کشور ما را در عرصه تولید علم و تأثیرگذاری علمی در آغاز راه دانست. وی همچنین تعریف یک جهت برای مجلات را ضروری دانسته ابراز داشت که نسبت به شکلیات مقالات معطوف به حل مسئله بودن بسیار اهمیت دارد. به گفته رحیمی در سایه اصلاحات سازمانی، مدیریتی و برنامه‌ریزی رسیدن به اهداف مورد نظر ممکن می شود.
آخرین ارائه کننده دکتر قنبرعلی تابش معاون تحقیقاتی و استاد دانشگاه غرجستان بود که به طبقه بندی محتوایی مقالات فصلنامه نگاه معاصر پرداخت. به گقته آقای تابش فصلنامه نگاه معاصر از یک طرف به موضوعات بکر و جدیدی از قبیل نقش و اهمیت اتاق‌های فکر، تغییر اقلیم و مهاجرت که مسایل مهم جهانی هستند پرداخته است که در نوع خود تازه، قابل ستایش و گامی در راستای نشر علم است و از طرفی ترجمه آثار و مقالات چهره های مطرح در عرصه سیاست خارجی و روابط بین الملل که در این مجله نشر شده است کمکی است برای قشر دانشجو تحصیل کرده و محقق ما برای اگاهی از نظریات صاحب نظران جهانی. وی همچنین مجله نگاه معاصر را بلحاظ رعایت مسایل فنی و روشی پیشگام دانست.
برنامه با پرسش‌های مشارکت کنندگان و پاسخ‌های مسئولان به پایان رسید.

نظرتان را بنویسید:

comment