پنجشنبه، ۱۰ قوس ۱۴۰۱

زندگی نامه علمی، فرهنگی و سیاسی آیة الله شیخ عیسی محقق خراسانی

تاریخ پنجشنبه، ۲۲ ثور ۱۴۰۱
نویسنده تهیه کننده: عبدالله جعفری
دسته بندی شخصیت‌ها آیت الله شیخ عیسی محقق خراسانی
امتیاز دهی
امتیاز 4.5از 5 - 2 رای
بازدید 190

زندگی نامه علمی، فرهنگی و سیاسی آیة الله شیخ عیسی محقق خراسانی

تهیه کننده:  دکتر عبدالله جعفری

آیت‌الله شیخ محمدعیسی قاسمی محقق خراسانی عالم فاضل، استاد برجسته، خطیب توانا، مبلغ ارجمند در میان ایل خاوری خراسان ایران متولد شد، با عزیمت به حوزه علمیه نجف اشرف و فراگیری علوم دینی از اساتید نامدار و برجسته حوزه نجف، تبدیل به استاد توانا گردید. در عرصه تألیف با خلق آثار علمی در دانش‌های مختلف علوم دینی به عنوان یکی از مؤلفان شناخته مطرح گردید. این کار در زمان خود از اهمیت به سزا داشت. در فن خطابه و سخنوری سرآمد همگان شد. توانمندی او در عرصه تبلیغ وخطابه موجب گردید که در نجف شهرت بسزا یابد. در بسیاری از مراسم‌های بزرگ از محقق خراسانی به عنوان خطیب دعوت به عمل آمد. او در دفاتر بسیاری از مراجع تقلید آن زمان به ایران سخن و خطابه پرداخت و مورد اهتمام بزرگان بود. در کوتاه‌ترین زمان در حوزه علمیه نجف به عنوان یکی از فضلای نامدار و خطبای مشهور خاوری و افغانستانی شناخته شد.

مهم‌تر از همه آنچه محقق خراسانی را از دیگران متمایز ساخت سه مؤلفه مهم در زندگی او بود: شناخت مشکلات جامعه، احساس درد و وظیفه و تلاش در جهت رفع آن. این سه مؤلفه از نجف ذهن و ضمیر محقق خراسانی را به خود مشغول داشت و تا آخر حیات دغدغه او بود. در نجف تلاش خود را در جهت ارتقای توانایی علمی طلاب مردم معطوف ساخت و مشکلات آنان را در خطابه‌های خود گوشزد کرد، راه حل و علاج برای آن معین می‌ساخت. در بسیاری از درخواست‌های معقول و عادلانه از حوزه نجف در کنار شیخ محمدعلی مدرس افغانی حضور داشت. مدرس افغانی به عنوان مدرس برجسته حوزه نجف و محقق خراسانی به عنوان زبان گویای مردم و طلاب در کنار هم  و مکمل همدیگر بودند. محقق خراسانی پس از عزیمت به ایران حرکت‌ها و کارهایی که منجر به اعتلای جایگاه مردمش می‌گردید آن را به دیده ارج نهاده و در حد توان از آن حمایت می‌کرد. حمایت او از رهبری سیاسی شهید عبدالعلی مزاری و حمایت او از مرجعیت دینی آیت‌الله  شیخ قربانعلی محقق کابلی در همین راستا بود

این زندگی‌نامه کوششی است در جهت روشن ساختن ابعاد زندگی محقق خراسانی. امید است که توانسته باشد تصویر روشن از فرازهای زندگی او ارائه نماید. خوشبختانه بخش زندگی نجف در زمان حیات ایشان توسط دو تن از شاگردانش سید محمد محقق دایزنگی ورسی و شیخ غلام‌حسن فصیحی یکاولنگی در نجف تدوین شده و در آخر کتاب المؤلفون الافغانیون المعاصرون آمده است. روشن است آنان مطالب زندگی‌نامه را از زبان استاد شان شنیده و نگارش نموده‌‌اند. منبع دیگر در جهت تدوین این زندگی‌نامه آثار محقق خراسانی است که چه بسا از لابلای آثار او، گوشه‌های از زندگی ایشان استفاده می‌شود. آخرین منبع دوستان و شاگردان محقق خراسانی است که به صورت مستقیم از او مطالبی را شنیده‌اند.

فصل اول: وضعیت خانوادگی

1-1. خانواده و نیاکان

زندگی اجتماعی مردم افغانستان بر اساس قوم و قبیله و طایفه استوار است. ‌آیت‌الله محقق خراسانی از قوم بزرگ و ریشه داری بنام خوجه احمد از مردم بابه‌جی دایزنگی بود. این طایفه در قریه جنگلگ کرمان از توابع ولایت غور ولسوالی لعل و همجوار با ولسوالی پنجاب ولایت بامیان، زندگی ‌می‌کردند. ایمان، صداقت، تقوا، پایبندی به واجبات و شعائر الهی، علم دوستی و عالم پروری از ویژگی‌های بارز این طایفه و مردمان این منطقه بود.

پدر بزرگوار ایشان شخص متدین و علم دوست و عالم پرور بنام قنبرعلی است که دارای دو برادر به نام‌های شیخ میرزا علی و قاسم است. شیخ میرزا علی، عموی گرا‌می‌ محقق خراسانی از علمای فاضل، خدمت‌گذارو خوش‌نام منطقه کرمان بود. طبق گزارش ناصری انتخاب لقب «قاسمی» توسط محقق خراسانی در برخی تألیفاتش به خاطر عمویش «قاسم» است.[1] سید محمد محقق دایزنگی در المؤلفون الافغانیون پدر محقق خراسانی را قاسم و جد شان ران کربلایی علی معرفی کرده است.[2]

 

[1] . یادنامه محقق خراسانی، مصاحبه با ناصر ناصری کرمانی، ناگفته‌هایی از زندگی محقق خراسانی، ص104-105.

[2] . محمدعیسی قاسمی، المؤلفون الافغانیون المعاصرون، ص 181.

------------ 

زندگی‌نامه کامل آیت الله شیخ عیسی محقق خراسانی را از آدرس ذیل مطالعه کنید

دانلود فایل:

زندگی نامه آیة الله محقق خراسانی 1.15 MB PDF دانلود فایل نمایش آنلاین

نظرتان را بنویسید:

comment